38. Efekt piroelektryczny

Efekt piroelektryczny polega na pojawieniu się polaryzacji elektrycznej w wyniku zmiany temperatury kryształu. Dlaczego efekt piroelektryczny występuje w kryształach turmalinu o symetrii punktowej 3m a nie występuje w kryształach kwarcu o symetrii kryształów 32?

1 komentarz do “38. Efekt piroelektryczny

  1. Odpowiadając najkrócej, efekt piroelektryczny polega na spontanicznym pojawieniu się polaryzacji elektrycznej (w odpowiedniej temperaturze) wewnątrz dielektryka. Polaryzacja opisana jest wektorem, więc dość łatwo wyobrazić sobie symetrię takiego jednorodnego pola elektrycznego: dowolny obrót wokół wektora polaryzacji nie zmienia tego pola, również płaszczyzny zawierające wektor polaryzacji pozostawiają to pole bez zmian. Wykluczone są oczywiście wszelkie operacje, które w jakikolwiek sposób zmieniałby ten wektor. W konsekwencji symetria tego pola to ∞ m (nieskończoność m). Kryształ w którym takie zjawisko występuje musi mieć oczywiście symetrię będącą podgrupą grupy ∞m. W grę wchodzą, więc tylko grupy polarne: 1, 2, 3, 4, 6, m, 2m, 3m, 4mm, 6mm.
    Symetria 32 wymieniona w zadaniu zawiera oś dwukrotną prostopadłą do osi 3. Jeśli więc polaryzacja pojawiłaby się wzdłuż osi 3 to oś dwukrotna przekształciłaby wektor polaryzacji w wektor o przeciwnym zwrocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.