Wszystkie wpisy, których autorem jest Chojnacki

VI Ogólnopolska Olimpiada Krystalograficzna

Prosimy o rozpropagowanie informacji na temat możliwości wzięcia udziału w VI Ogólno­polskiej Olimpiadzie Krystalograficznej wśród studentów Państwa uczelni lub uczniów szkół średnich i zachęcamy do zorganizowania etapu wstępnego w celu wyłonienia grupy uczestników reprezentujących Państwa ośrodek na forum krajowym. Link do plakatu Olimpiady w wersji elektronicznej dostępny jest na naszej stronie internetowej (www.olimpiadakrystalograficzna.pl). Proponujemy jego użycie albo na tradycyjnych tablicach ogłoszeniowych po wydrukowaniu, albo w ogłoszeniach na ogólnodostępnych stronach internetowych lub telebimach, lub poprzez bezpośrednie przekazanie zainteresowanym pocztą elektro­niczną.

Zakres wiedzy krystalograficznej objętej konkursem jest podany na stronie internetowej Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej (www.olimpiadakrystalograficzna.pl). Umieszczono tam również inne informacje dotyczące przebiegu konkursu, w tym regulamin Olimpiady oraz przykładowe pytania konkursowe. Jednocześnie zachęcamy opiekunów do zgłaszania swoich propozycji pytań konkursowych dotyczących krystalografii na adres mailowy Przewodniczącego Komisji, co pomoże urozmaicić przebieg konkursu w przyszłości.

Na finalistów Olimpiady, oprócz satysfakcji ze zwycięstwa na forum krajowym oraz potwierdzających to dyplomów, czeka szereg nagród naukowych lub rzeczowych przygoto­wa­nych przez sponsorów.

Zgłoszenia wybranych kandydatów do ogólnopolskiego finału Olimpiady powinny wpłynąć do Komisji drogą mailową najpóźniej 15 maja 2025 r. Adres i formularz zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Olimpiady (www.olimpiadakrystalograficzna.pl). Zawody finałowe odbędą się 24 czerwca 2025 r. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 26 czerwca 2025 r. w ra­mach 66 Konwersatorium Krystalograficznego we Wrocławiu.

Liczymy na Państwa aktywny współudział w organizacji Olimpiady Krystalograficznej, a pod­opiecznym życzymy sukcesów,

Komisja ds. Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej
Komitetu Krystalografii PAN

Przewodniczący – prof. dr hab. inż. Jarosław Chojnacki,

48. Zmiana grupy C2/c

Jeśli dokonamy zmiany układu współrzędnych użytego do opisu struktury krystalicznej tak, aby z grupy przestrzennej C2/c otrzymać grupę I2/a przy niezmienionym początku układu współrzędnych, to w jaki sposób będą związane współrzędne atomów w grupie  I2/a ze współrzędnymi tych samych atomów w grupie C2/c?

Andrzej Olczak

65 Konweratorium Krystalograficzne i Warsztaty Naukowe PTKryst

Szanowni Państwo!

W imieniu Komitetu Organizacyjnego podajemy informacje na temat kolejnego dorocznego zjazdu polskich krystalografów we Wrocławiu.

Trwają zapisy na 65. Konwersatorium Krystalograficzne, które odbędzie się we Wrocławiu w dniach 26–28 czerwca 2024 r. w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy dotychczas przesłali zgłoszenia.

W ramach Konwersatorium, w środę, 26 czerwca 2024 r., odbędą się Warsztaty Naukowe Polskiego Towarzystwa Krystalograficznego pt. „Brilliant sources and extreme conditions: Introduction to X-ray diffraction at a synchrotron source” oraz Sesja Naukowa Sekcji Młodych Krystalografów PTKryst.

Na wszystkie wydarzenia należy zarejestrować się poprzez formularz znajdujący się na stronie Konwersatorium https://konkryst.intibs.pl/rejestracja-form.html. Poprzez formularz przyjmowane są także streszczenia referatów i prezentacji plakatowych. Formularz będzie aktywny do 7 czerwca 2024 r.

Zapraszamy!

Komitet Organizacyjny
65 Konwersatorium Krystalograficznego
https://konkryst.intibs.pl/

47. Symetria cząsteczki metanu

Oznaczmy atomy w cząsteczce metanu jako C, Ha , Hb , Hc  i Hd .  Rozważmy dwie operacje symetrii tej cząsteczki: obrót o 240 stopni wokół wiązania C-Hd i odbicie zwierciadlane względem płaszczyzny zawierającej atomy Hc,  C i Ha. Scharakteryzuj operację symetrii będącą rezultatem złożenia tych operacji, w którym najpierw wykonujemy obrót a następnie odbicie.

Andrzej Olczak

46. Macierze obrotu w rodzinie heksagonalnej

Operacja obrotu o kąt 120 stopni wokół osi o kierunku zgodnym z sumą wektorów bazowych układu romboedrycznego a+b+c, jest dana prostą zależnością polegającą na zamianie (rotacji) współrzędnych. W postaci kodu symetrii pozycji równoważnych można to opisać jako (z, x, y). W postaci macierzowej mamy:

| 0 0 1|
| 1 0 0|
| 0 1 0|

Jak będzie wyglądała ta operacja symetrii dla układu współrzędnych zdefiniowanego w osiach heksagonalnych? (a’ = b’, kąt (a’, b’) = 120 stopni, wektor c’ prostopadły do a’ i b’).

J. Chojnacki

Wykłady dydaktyczne Sekcji Młodych PTKryst

Informujemy, że Sekcja Młodych Polskiego Towarzystwa Krystalograficznego zorganizowała ogólnopolskie wykłady z podstaw krystalografii. Mają one być wygłaszane od 5 marca do 18 czerwca 2024 o godzinie 18.00 zdalnie na platformie Zoom a potem nagrania są (lub będą) dostępne w wersji on-line. Szczegóły, linki do wygłoszonych wykładów oraz rejestracja uczestników dostępne są na stronie Sekcji Młodych PTKryst. Zapraszamy!

45. Przewodnictwo w układzie heksagonalnym

Z kryształu półprzewodnika o strukturze heksagonalnej wycięto płytkę równolegle do płaszczyzny (111).

Do tak wyciętej płytki przyłożono napięcie wywołując przepływ prądu elektrycznego. Jaki kąt utworzy kierunek gęstości prądu, j, z kierunkiem przyłożonego pola elektrycznego, E, jeśli związek między tymi wielkościami ma postać j = σ E? Tensor przewodności elektrycznej σ w układzie kartezjańskim ma postać

| σ11    0             0         |

|        0      σ11    0         |

|        0              0    σ33|.

Ponadto spełnione są warunki:

  1. σ33 = 2 σ11,
  2.  stałe sieciowe układu krystalograficznego spełniają zależność  c = 2a,
  3. oś OZ układu kartezjańskiego pokrywa się z osią OZ układu krystalograficznego.

Autor: Andrzej Olczak

Wyniki V Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej 2023

Dnia 5 lipca 2023 na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się finał V OOK. W tym roku do finału krajowego zgłoszono 28 osób w tym 26 studentów (Warszawa PW i UW, Wrocław UWr, Kraków UJ, Poznań UAM) i dwóch uczniów szkoły średniej (III LO Warszawa i VI LO Bydgoszcz).

Uczestnicy przed rozpoczęciem pisania prac

W wyniku przeprowadzenia tych zawodów wyłoniono sześciu laureatów. Dwa pierwsze miejsca zajęli studenci z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej: Adam Zuba (1) i  Michał Fabiański (2), miejsca 3-5 zajęli studenci Wydziału Chemii z Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiednio: Róża Jastrzębska, Aleksandra Zwolenik i Kacper Paszczyk, a miejsce szóste zajęła Marta Urbańska reprezentująca Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Jagielloński, Kraków.

Aby zachęcić przyszłych uczestników powiedzmy parę słów o nagrodach dla zwycięzców V Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej. Miejsce pierwsze:  trzydniowy pobyt stażowy w laboratorium krystalograficznym firmy Rigaku w Neu-Isenburg w Niemczech, miejsce drugie:  3000 PLN (+ podatek), miejsce trzecie i czwarte: po  2000 PLN (ufundowane przez PTKryst i prywatnie przez prof. Katarzynę Stadnicką UJ). Dodatkowo każdy z finalistów dostał nagrodę książkową o wartości kilkuset złotych. Wśród sponsorów, oprócz wspomnianych już fundatorów, były zarówno firmy produkujący aparaturę naukową do badań krystalograficznych (Rigaku Europe, Testchem, Malvern Panalitical), jak i uczelnie: Wydział Chemii PG i Uniwersytet Jagielloński.

Na zdjęciu: wręczanie pierwszej nagrody. Od lewej: Dr Vasyl Kinzhybalo: INTiBS Wrocław, Członek Komisji ds. Organizacji Olimpiady Krystalograficznej, Prof. Jarosław Chojnacki: PG, Przewodniczący tejże Komisji, Laureat Adam Zuba, Przedstawiciele firm  Rigaku i Testchem, Prof. Marek Wołcyrz, Przewodniczący Komitetu Krystalografii PAN.

Uczestnicy Olimpiady po napisaniu prac i zjedzeniu posiłku mogli uczestniczyć w Sesji Naukowej Sekcji Młodych Krystalografów Polskiego Towarzystwa Krystalograficznego połączonej ze spotkaniem przy grillu. Następnego dnia laureaci odebrali nagrody uczestnicząc w konferencji naukowej p.t. 64 Konwersatorium Krystalograficzne w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Jestem przekonany, że oprócz dyplomów uczestnictwa i dyplomów laureatów zawodnicy zawieźli do domu również przyjemne wrażenia z udziału w V edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej.

Jarosław Chojnacki

64 Konwersatorium Krystalograficzne i Warsztaty Naukowe PTKryst

Zapraszamy na 64 Konwersatorium Krystalograficzne, które odbędzie się 6-7 lipca 2023.

Jako imprezy towarzyszące temu wydarzeniu we Wrocławiu odbędą się również Warsztaty Naukowe  Polskiego Towarzystwa Krystalograficznego pt. “Dyfraktometria elektronowa” oraz Sesja Sekcji Młodych Krystalografów Polskiego Towarzystwa Krystalograficznego.
Warsztaty Naukowe oraz Sesja Sekcji Młodych Krystalografów PTKryst odbędą się 5 lipca w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN przy ul. Okólnej 2. Obrady Konwersatorium odbędą się 6 i 7 lipca w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, przy ul. Janiszewskiego 8, tuż przy Placu Grunwaldzkim.
Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby zainteresowane krystalografią!

Szczegóły dostępne na stronie Konwersatorium https://konkryst.intibs.pl/